Vím, že to je kapičku mimo náš žánr a asi to sem až tak moc nepatří, ale jelikož sem patřím já a byla jsem toho účastna, tak Vám sem o tom přece napíšu:

Byl víkend, synáček mi odjel na prázdniny, na práci už nebylo nic, tak jsem se v nedělu se svým bratrem Petrem vydala do Buchlovic na koncert rodilého Hanáka, pana Karla Plíhala.

No ona to zas tak veliká náhoda nebyla, bo jsme se na tento koncert chystali už od 12ctého června letošního roku. Nooo,… bohužel ho pan Plíhal stihl 2x odložit, napotřetí to vyšlo.. Jistě mnozí chápete, že jsme do Buchlovic jeli s pochopitelnou nejistotou a očekávali jsme zavřenou bránu amfiteátru, maximálně lidi venčící své domácí miláčky, kteří tam akorát očůrávají zeď a pár poskakujících děcek kolem.

Nooo, byli jsme velmi mile překvapení, když u vchodu stáli pořadatelé a vzali od nás vstupenky. Ale stále jsem nevěřila, že onen koncert se opravdu koná, furt jsem čekala, že na pódium místo Karla vyleze třeba Chinaski, či Morčata na útěku..no Karel nezklamal. Krásné čisté pódium bylo připravené jen pro něj. 2 kytarky, jedna bluesová, jedna španělka, konečně jsme se začli opravdu těšit.

Bo byla žízeň, tak jsme zašli na škopíka, čepovali desítečku, tož ale aj to sa dá, furt lepší, než to nealko, co do sebe klopím v hokně.

V 7 večer přišel pan Plíhal na podium a spustil svou produkci. Jako pvní píseň zazněla zřejmě všem dobře známá „Kde jsou“, lidé tleskali, bo ji asi vážně, i téměř nezasvěcený člověk, zná. Uši mé se rozplývaly blahem, bo pan Plíhal na kytaru opravdu umí, svůj nástroj hladí, hraje si s ním, řekla bych virtuos, ale to by pan Plíhal při své přirozené skromnosti nikdy nepřiznal..

Vystoupení prokládal svými verši, víme, pan Karel Plíhal je básník, několik jeho veršů, které mi uvízlo v hlavě vám písnu pro představu:

..nadává vzpěrač, na ptačí svěrač..
..sokolníci vypustili sokoly, jeden se mi vysral v letu do coly..
..copak děláš přes den? Ich ficke frau Dresden..
..Povzdech hluchoněmé: ..ve znakové řeči, zdál se mi být větší..

Dále pak pokračoval ve svém pásmu písní, zahrál nám dalších asi 8 písničkek , které prokládal básněmi, poté začalo nehorázně pršet. Jelikož je pan Plíhal velmi soudný člověk, dali jsme si pauzu, ať se můžeme schovat. Štěstěna byla na naší straně a během deseti minut déšť ustal.

Pan Plíhal se jal zpívat lidové písně, no přidat se k němu byla škoda, bo si nikdo nechtěl kazit zážitek z naprosto přesně zahraných tónů a jeho jemně tlumeného hlasu. Zahrál nám dále spoustu svých písní, které prokládal básněmi, zažertoval o zvířatech a jídle, např.:

..proč ta kočka tolik křičí? Dělám si z ní čevabčičí…
..netopyré..
..skung pao..

Hrál fůru krásných písní, mimo jiné i mou velmi milovanou: „Ráda se miluje, ráda jí“, poté zahrál všechny 3 rychlé písně co má, což byla docela legrace, bo sám přiznal, že pro přehršle cigaret to nestíhá s dechem. Nevadilo, přesto byl skvělý. S jednou písní mu kdysi pomáhal pan Jarek Nohavica – Píseň o Markétě- ale co by ho kvůli jedné písničce zval, žejo, to si může dovolit jen Kryštof.
Následovalo další pásmo básní směřované k moderní technice a astrofyzice:

..Lamentace hajzlbáby nad astrofyzikou..Plnou hlavu velkýho třesku, ten hajzl nezvedl desku!..

Poté zahrál a zazpíval písničku, u které mi ukápla slzička sentimentality.."Tři andělé"..tuto píseň zpívám od samého narození před spaním mému synovi.

Následovalo ještě hodně básní

..U řeky jménem Ganga, Indky si perou tanga..

a písní,např. "Tak ti tedapíšu", či "Nagasaki, Hirošima"
Poté odešlel, ale my ho nedali, za jásotu a pískotu přidal ještě dva svoje skvělé kousky a koncert opravdu skončil, pan Plíhal zmizel v šatně..

Noo, mi to nedalo a číhala jsem.. během deseti minut vyšel, naprosto nenápadně, tvářil se jako člověk, který s tím vším humbukem nemá nic společného. No mé zvědavosti a přirozené slídivosti neušel. Podepsal se mi do mého historického
památníčku a dokonce se mi husarský kousek podařil - pan Plíhal mi dovolil udělat společné foto.

Ukojená krásným kulturním zážitkem jsem jela domů. Hezky jsem si odpočinula, zasmála, koncert pana Plíhala byl pro nás velmi vyjímečným a příjemným zážitkem.

Galerie


Ohodnoťte článek

Článek byl hodnocen: 18×, průměrné hodnocení: 10.00 z 10

Poslechni si

Přihlašte se k odběru novinek