Sehnat náhradu nebývá pro kapely lehké, říká odcházející basák kapely Darkil.

Rockové kapela Darkil z Halenkovic působí na místní rockové scéně již několik let. Kapela byla založena v roce 2005 nynějšími členy - zpěvačkou Zuzanou Kříčkovou a kytaristkou Katkou Gregorovou. Později se přidal nynější bubeník Daniel Čevela a později zkompletovala kapelu dvojice Pavel Hořák (kytara), Lukáš Mizera (baskytara). Ti odešli v roce 2011 a jako náhrada přišel nynější kytarista Petr Janoušek a baskytarista Ondřej Kozumplík. Jelikož právě ten kapelu nyní opouští, požádal nás o zveřejnění tohoto rozhovoru, který má mimo jiné sloužit možným novým zájemcům pro představu o fungování kapely a motivovat je pro přihlášení na právě uvolněný post baskytaristy.

Nejprve trochu k tvým začátků, jak ses vlastně dostal k hraní na basovou kytaru?
To vzniklo vlastně na gymplu, někdy v roce 2002, kdy mi bylo 15 let. Se spolužáky jsme chtěli založit školní kapelu a já se tehdy začal učit na kytaru poté, co jsem 7 let musel hrát na klavír a šíleně mě to nebavilo. Tak jsme se domluvili, že si koupím baskytaru. Dlouhého trvání to samozřejmě nemělo a nikam jsme to nedopracovali. Pak mě dal asi v roce 2005 můj učitel kytary na ZUŠ ve Vracově dohromady s dalšími dvěma kytaristy (mj. jeden z nich je dnes můj švagr), našli jsme další členy a vytvořili kapelu Trvalé následky. Hráli jsme asi 3 roky a celkem to šlapalo. Členem kapely – tehdy ještě bubeníkem - se pak stal i Martin Bílek, který nyní hraje v kapele Bigbity Rock jako kytarista. V roce 2008 jsme ale dosáhli horního limitu a kapela se rozpadla a já měl 3 roky pauzu, než jsem našel inzerát kapely Darkil, poslechl si jejich ukázky a věděl, že to je přesně styl hudby, kterou chci dělat.

Kdo je tvým vzorem a jaké kapely posloucháš?
Tak mě osobně celkem ovlivnila kapela Metallica, kterou jsem objevil, než jsem začal hrát na baskytaru. Jelikož tehdy v kapele ještě působil JasonNewsted, on je tím, koho jsem obdivoval. Jinak na poslech jsem celkem konzervativní a v zásadě uznávám spíše starší tvorbu. Z kapel samozřejmě Metallica, pak můžu Rammstein.Když něco hodně tvrdého, pak MachineHead. Z trochu novějších kapel pak WithinTemptation, Nightwish. Z českých umělců toho tolik není – např. Daniel Landa, trochu nečekaně pak třeba velmi rád poslouchám občas i něco klidného -Čechomor, Fleret.

Jak dlouho jsi v kapele Darkil působil?
Mé působení se datuje přesně od července 2011. Dokonce si přesně vzpomínám, že to bylo 30.7.2011 jako předkapela Argemy v Topolné Takže více než 5 let.

Jak probíhalo zapracování do kapely Darkil?
Tehdy to bylo poměrně hektické, kapela byla zvyklá hrávat komplet zábavy, což obnášelo nějakých 50 písní. Jelikož bývalý basák nakonec nehrál původně plánovanou zábavu krátce po mém oficiálním příchodu, musel jsem cca 14 dní po svém příchodu odehrát kompletní repertoár. Samozřejmě to bylo jako naskočit do rozjetého vlaku a několik zábav v počátcích jsem hrál z papírů. Nicméně toto již mému nástupci nehrozí, protože repertoár se zúžil.

Kolik tedy písní dnes čítá repertoár kapelyDarkil?
Dnes již kapela nehrává kompletní zábavy. Koncerty zpravidla trvají 1,5 hodiny a tomu je přizpůsobený repertoár, který čítá kolem 20 písní. Z toho se pravidelně hrává kolem 5 vlastních, další 3 vlastní jsou nové vzniklé v nynější době a dalších cca 15 je převzatých. Za rok kapela odehraje asi 20 akcí a zkouší se ideálně každý víkend dle časových možností.

O jaké skladby se jedná?
Repertoár kapely se dost změnil za těch 5 let. Když jsem začínal, hrával se styl na pomezí rocku a metalu s písněmi od OzzyhoOsbourna, JudasPriest, Arakain, atd. I vlastně tehdy vydané CD Srdce v okovech je tvrdšího ražení. Postupně se styl změnil na, řekl bych, čistě rockovou muziku. To se odráží i na posledním CD Jsem někdo jiný z roku 2013. Z převzatých skladeb se nyní hrává dost rockových coverů známých populárních písní, např. Bad Romance od Lady Gaga. Nebo nějaké písně od Pink. V zásadě se hraje to, co chtějí lidi slyšet a co znají, akorát v rockovějším kabátě. Z pohledu basové linky však nejde o nic zvlášť těžkého.

Jaký byl tedy důvod, že ses rozhodl kapelu Darkil opustit?
Těch důvodů bylo v zásadě několik, z nichž hlavní jsou 3. Prvním důvodem bylo mé velké pracovní vytížení v zaměstnání, kdy jsem poslední rok a půl strávil pracovně ve východních Čechách a domů jsem jezdil defacto na návštěvu. Již tehdy jsem myslel, že kapelu budu muset opustit, což nakonec nenastalo. Práce na projektu v Čechách již sice pominula, takže by to již nebyl problém, ale vstoupili do toho další dvě věci. Jednou z nich je očekávané narození prvního potomka a druhou plánované stěhování do nového domu blíže Brnu. Má dojezdová vzdálenost na zkoušky by tímto vzrostla na téměř hodinu, ale spíše jde samozřejmě o to, že chci volný čas trávit více s rodinou, která se rozroste. To rozhodnutí není dílem okamžiku, ale jedná se o cca půlroční zvažování všech okolností, kdy již nechci, aby byla má rodina odstavena na „druhé koleji“. To, že manželka vydržela čekat na,jak říkám, „druhé koleji“ rok a půl, které jsem trávil pracovně mimo domov, o něčem svědčí a já bych rád trávil volné víkendy nyní doma, nehledě na to, že na novém domě bude ještě spoustu práce, kterou přes týden člověk neudělá. Rozhodnutí je to tedy čistě moje a je vynucené všemi nastalými okolnostmi. Vím, že mě to bude mrzet, ale současně vím, že bych kapele nedával 100% jako ostatní a nechci v kapele působit jako brzda, když vidím, že ostatní do toho dávají maximum. To rozhodnutí o odchodu by dříve nebo později tedy stejně muselo nakonec přijít a přišlo by.

Takže tě nikdo nepřemlouval?
Ne, absolutně ne. Manželka dříve závodně tancovala a musela toho také pak zanechat. Tedy zcela chápe, co to pro mě znamenalo a sama ví, jaké to je, zanechat něčeho, co vás baví, když vás k tomu donutí okolnosti, které v mém případě jsou samozřejmě naštěstí pozitivní. Co se týče kapely, tak ta empatická třetina asi taky tušila, že toto reálně hrozí. Takže tam se zas až tak velké překvapení nekonalo. Nicméně kluci byli celkem asi překvapeni, ale pochopili to.

Jaké jsou tedy nynější plány kapely Darkil?
V prvním případě musí najít nového basáka, což asi nebude nejlehčí úkol. Když jsem nastupoval já, trvalo to hledání myslím půl roku. Ale jak jsem již řekl, dále (i beze mě) nyní vznikají nové písně, z nichž hotové jsou již 3. Další písně jsou rozpracovány a kapela by chtěla nahrát nějaké demo, aby se tímto novým materiálem mohla prezentovat. Toto jde samozřejmě i bez basáka, ale vystupovat bez něj nejde, takže je to hodně aktuální a já bych jim tímto rozhovorem rád pomohl. Pak je určitě v plánu i nové CD.

Co by tedy dle tvého názoru měl nový basák kapely Darkil splňovat?
Pokud to řeknu naprosto upřímně, tak dle mého názoru ideálně následující. Měl by být mladý, ve věku 20-25 let a ideálně bez závazků tak, aby u něj byla kapela na prvním místě. Měl by mít aspoň nějaké zkušenosti s vystupováním. Ale i kdyby neměl, zkušenosti získá, o to nemusí mít strach. Nejdůležitější je, aby uměl aspoň trochu slušně hrát. Dnes populární písně jsou (z mého názoru bohužel) pouze většinou o 4 akordech, takže to není nic složitého a člověk může klidně improvizovat. A samozřejmě je potřeba nějaké nástrojové vybavení. Ale pokud někdo uvažuje o tom, že by se přihlásil a nemá aparát, tak se toho nemusí bát, myslím, že i toto by se dalo v rámci kapely řešit. Co se řeší těžko, je úroveň hraní, zatímco slušný aparát se dnes dá sehnat za rozumné peníze a rychle. A v poslední řadě by měl být spolehlivý.

Co kapela Darkil novým zájemcům nabídne?
Myslím si, že složení kapely je atraktivní a na vysoké úrovni. Moc smíšených kapel není a současně jsem nikdy nezažil, aby všichni členové kapely byly na tak vysoké úrovni, co se týče hráčských schopností. Kapela Darkil podle mého názoru zatím zdaleka nedosáhla na svůj horní limit, který má. Pokud najde nového basáka a dobře se sehraje na pravidelných zkouškách, bude pro široké publikum velmi zajímavá jak svým vystupováním, tak svým repertoárem a může vystupovat takřka kdekoliv.

Co si budeš ze svého působení v kapele pamatovat?
Určitě výbornou partu pěti skvělých kamarádů. Ono samozřejmě v kapele není jednoduché udělat průnik 6 různých názorů, ale nakonec se to vždycky nějak udělalo, i když to někdy trvalo. Jinak koncertů bylo samozřejmě hodně a nelze vytknout jeden, každý byl něčím výjimečný. Pak jsem samozřejmě hrdý na natočené CD - Jsem někdo jiný v roce 2013. Tehdy to byla doba, kdy se tvořilo ostošest, protože všichni z nás měli spoustu času. Přestože to CD asi není bez chyby a dnes by se dala spousta věcí udělat jinak, já si pořád stojím za tím, že to bylo to nejlepší, co mohlo vzniknout. Když jsem do kapely nastupoval, bylo natočení CD jeden z hlavních cílů, s kterým jsem do kapely šel. Jelikož se toto podařilo, můžu snad říct, že svůj úkol jsem splnil. Navíc jsem tehdy opravdu nečekal, že v kapele vydržím tak dlouho, takže pokud řeknu, že svůj díl jsem splnil na 110%, pak snad nepřeháním. A nyní doufám a kapele to přeji, že někdo další bude pokračovat stejně kvalitně. Není třeba se toho vůbec bát.

..děkujeme za rozhovor a kapele Darkil přejeme nového basáka co nejdříve..

https://www.facebook.com/darkilcz/?fref=ts
http://bandzone.cz/darkil


Ohodnoťte článek

Článek byl hodnocen: , průměrné hodnocení: 10.00 z 10

Poslechni si

Přihlašte se k odběru novinek