Letos poprvé v Kostelci u Kyjova na předhodové zábavě zazní místo cimbálky. bigbít. V pátek 25. 9. v kulturním domě (Varadero) v Kostelci u Kyjova, si můžete zazpívat s kapelou Generace jejich známe hity Buldozér, Černý mor,  Fialka, Nádraží aj. Skupinu máte opět možnost slyšet po jejich cca měsíční zasloužené dovolené.

Před kosteleckým vystoupením jsme si  povídali s Honzou Jagošem, taktéž  známým jako Jengin.


V čem cítíš největší rozdíl v kapele generace dříve a dnes?

V první řadě je zásadní rozdíl v tom, že je jiná doba ve vnímání bigbítů jejich návštěvníky. Je daleko větší a širší možnost vyžití pro všechny lidi, bez rozdílu generací. Z toho důvodu není bigbít už jediným či jedním z mála míst, kde se mohou lidé potkat a společně bavit. Přesto v letošním roce pozoruji nárůst návštěvnosti, což je pro nás velmi příznivé a hlavně příjemné i z důvodu, že řady návštěvníků se plní hlavně mladšími lidmi. To znamená, že i tato hudba jim má pořád co říct. Další rozdíl je i v našem přístupu a potažmo ve složení. Jsme starší a každý má pořadí osobních priorit nastaveno úplně jinak, než před lety , kdy bylo hraní pro nás tzv. hlavním pracovním poměrem. Většina z nás, muzikamtů v kapele, preferuje svoji práci a rodinu. Hraní je už nyní zcela v rovině zájmové, tedy pro radost a potěšení. Musím uznat, že v dobách, kdy jsme hrávali za rok i stopadesátkrát, tomu bylo často úplně jinak. Bohužel jsme nedokázali kapelu "znovuobnovit" v původním složení, ale to už tak prostě bývá. Vlak už jede a bude těžko zastavovat.

Půjdete stejným směrem, nebo trošku odbočíte ze zaběhlých kolejí?

Já doufám, že směr, který jsme si určili a styl, který hrajeme je pro nás jako kapelu Generace jasně daný a neměnný. Nehodláme vymýšlet žádné nové atrakce. Pouze se v budoucnu budeme snažit více zapracovat naše "mladé" - to znamená, že já osobně mám představu, že Ondra v budoucnu ukáže daleko víc z toho, co se za těch několik let svého působení ve Svatém Pluku naučil a zúročí to na našem pódiu. Tím nechci samozřejmě naznačovat, že bych chtěl mít menší prostor, spíš to bude z pohledu návštěvníků rozšíření našeho repertoáru a jeho nárůst.

Shrň ve zkratce nejdůležitější útržky života v kapele?

Pro mne byl největším milníkem v mém životě samotný příchod do této kapely. Ten se udál v lednu 1987 a až do té doby jsem netušil, že se bude možno věnovat hraní na takovéto úrovni, jakou jsme poté prováděli.Další, velmi zásadní změnou, byl v roce 1989 pád režimu. Příchod nového způsobu života a nových podmínek pro nás znamenal, že jsme mohli jako muzikanti naplno věnovat všechen svůj čas pouze tomu, co nás v tu dobu bavilo a nemuseli jsme se zabývat problémy zda je naše zaměstnání slučitelné s našim koníčkem, či nikoli. Podotýkám, že jsme však museli ještě dlouho pracovat a hrávat současne. Až v roce 1991 jsme všichni skončili ve svých zaměstnáních a začali se věnovat pouze muzice. Další mezník byl pro kapelu zcela určite v roce 1996, kdy jsem odešel a postavil si vlastní skupinu, ale k tomu by se měli vyjádřit asi jiní, zda to byl pro kapelu vůbec nějaký mezník, ne já. No, a poslední důležitý okamžik pro Géčka byl asi můj návrat zpět do kapely před dvěma lety. Musím uznat, že jsem původně vůbec neměl v plánu jezdit hrávat celé léto každý víkend, ale jak do toho člověk spadně, a to mně se stalo, tak ho to zcela pohltí a je to naprosto senzační pocit hrát opět pro plný sál či parket. Jsem tomu rád a těším se vždy na další štaci.

Co můžeme od Vás očekávat do budoucna a čeho se již nedočkáme??

Očekávat můžete od Géček stále stejně hlasitý přísun námi hraných hitů. Jenom já osobně bych přidal trochu více z vlastní tvorby. Čerpat máme kde a jistě se nemusíme za nic stydět. Nedočkáte se toho, že bychom zase používali odposlechy z beden ! :D NIKDY !

Vynahradíte v Kostelci Fanouškům, zkracéné vystoupení v létě??

Pokud to bude umožněno ze strany pořadatelů, tak v každém případě chceme našim příznivcům vrátit jejich důvěru, kterou do nás investovali v létě v areálu v Kostelci, kdy jsme museli skončit dříve, než jsme my sami chtěli. Budeme hrát do úplného vyflusnutí ! Prostě - od začátku až do konce !

Pár slov na závěr??

Co říci na závěr? Snad jen tolik, že jsme všichni v kapele Generace rádi, že i po letech jsou fanoušci rádi, že hrajeme, protože my jsme rádi, že oni chodí. A chodí jich dost ! Věřím, že se budeme ještě dlouho potkávat na bigbítech v celém širém okolí a těším se na to. Bigbítu ZDAR !

Ohodnoťte článek

prozatím nebylo hodnoceno

Poslechni si

Přihlašte se k odběru novinek