Kapela DESmod je momentálně nejpopulárnější slovenskou kapelou. Na triku má šest alb, tři slovenské Slavíky, několik Aurelů a nedávné turné s orchestrem košické opery, beznadějně vyprodané.
DESmod má několik dalších superlativů. Premiéra klipu Lavíny se stala nejsledovanějším programem na Slovensku, jméno kapely podle společnosti Google nejvyhledávanější kapelou a rodné město Nitra udělilo DESmodu Cenu primátora.
V Česku DESmod vystoupil na vyhlášení Deska roku nebo Anděl, mají za sebou turné s Chinaski a několik koncertů. Na konci ledna se uskutečnily koncerty v Nivnici s kapelou Reflexy a ve Zlíně, s Premierem. Kdo DESmod nestihl, tak 4. dubna 2009 se kapela představí v BŘEZOLUPECH!
Na Slovácko opět dorazí v sestavě: Rišo Nagy (kytara), Rišo Synčák (kytara, vokály), Dušan Minka (basa, vokály), Jano Škorec (bicí) a Mário Kuly Kollár (zpěv), s kterým jsme se popovídali.

Jste první kapelou, která sesadila hudební trilobity ze slavičího trůnu. Kde jste hledali recept, který řada kapel dlouhá léta nenašla?
Tak na to recept opravdu neexistuje. Celý Slavík je opravdu o lidech, a tam se odrazí vaše práce směrem k nim, aspoň teda myslím. Možná tam taky zafungovala nějaká chemie, ale to já už nedokážu vysvětlit jaká…
Teď už máte Slavíky tři. Je tak jednoduché udělat dojem na slovenské posluchače, nebo tak těžké se jim zavděčit?
Hudba určitě jednoduchá není. S každým Slavíkem narůstá odpovědnost vůči fandům. Člověk se musí o to víc snažit, aby něco nepokazil. A bohužel ne vždy se to daří…
Stejně jako kapela sbíráte zpěvácké ceny i vy. Vezete se na stejné vlně jako DESmod, nebo jste prostě schopný?
V první řadě jsem členem skupiny DESmod a to, že lidé pro mne hlasují i samostatně, jde mimo mne. Kecal bych však, kdybych řekl, že mě to netěší. Na druhou stranu to považuji za trošku nefér vůči sólovým zpěvákům.
Pozorujete na sobě už nějaké hvězdné manýry?
Ano. V poslední době se rozmazluji voňavým toaletním papírem. Prostě obyčejný mi už nestačí.
Váš hudební styl se postupem doby změnil. Od metalu jste se posunuli ke stylu, který útočí spíše na srdéčka než ušní bubínky. Nebojíte se, že nakonec DESmod úplně zesládne?
Toho se nebojím, protože na každém albu jsou i rockové skladby. Ale je pochopitelné, že do popředí se dostávají víc balady, jelikož je víc preferují rádia jako singly. Ale musím se přiznat, že balady nás baví skládat.
Jaké byly podle vás hlavní mezníky kapely, které ji katapultovaly na vrchol slovenských hitparád i popularity?
Podle mne neexistují mezníky, existuje kombinace štěstí versus chuť makat na sobě i v momentech, kdy se zrovna nedaří a máte chuť to celé zabalit.
Zaplnili jste díru na hudebním trhu, nebo jste se jen šikovně trefili do vkusu publika?
Na to opravdu nedokážu odpovědět. Děláme muziku, která nás baví a to, že jsme se trefili do vkusu, to je jen dobře...
Když se dívám, co máte za sebou, je vůbec ještě něco, čeho byste chtěli s DESmodem dosáhnout?
Samozřejmě, máme další a další mety. Když člověk ztratí cíl, tak ho přestane jeho práce bavit. Určitě se chceme v nejbližší době konfrontovat se zahraničím. Chystáme společné evropsko-americké tour s Chinaski.
Naznačilo předloňské turné s touto kapelou, že po vaší hudbě bude lačnit české publikum?
Turné se nám velice líbilo a často nás překvapovaly reakce českého a moravského publika, které byly většinou pozitivní.
Až k nám vyrazíte na samostatné turné, které české kapele byste chtěli nabídnout, aby vám „předskakovala“, nebo které kolegy vezmete s sebou?
Nechceme předkapely, ale kapely, které s námi vytvoří dvou nebo trojkoncert.
Co nebo kdo vás na české hudební scéně fascinuje?
Toho je víc. Jsou to různí interpreti a kdybych je měl konkretizovat, kdo a proč, tak by to bylo na několikakilometrový rozhovor. Vždyť jsme konec konců vyrůstali na českých kapelách...
Název kapely - DESmod - je odvozen od latinského slova upír. Co vysáváte ze svého publika, když to není krev?
Nevysáváme, spíš nasáváme energii a atmosféru, navzájem se s publikem burcujeme… Na Slovácku nasáváme převážně vína a slivovici. Už jste ochutnali náš všelék? Měli jsme tu čest ochutnat tento všelék a samozřejmě vynikající moravská vína. Rádi se k vám chodíme léčit! :)
Na začátku dubna vystoupíte v Březolupech. Na co nalákáte tentokrát?
Nevíme, jak dobře lidé u vás znají písničky skupiny DESmod, ale určitě se budeme snažit zabojovat o moravského posluchače.
A nějaké eso schované v rukávu?
Eso je pro nás dobrá nálada a tu se budeme snažit vytvořit... Už teď se těšíme na koncert a na všechny, kteří na něj přijdou...

Ohodnoťte článek

prozatím nebylo hodnoceno

Poslechni si

Přihlašte se k odběru novinek