DÍL I.

Jako první, již nehrající kapelu, Vám představujeme skupinu z uherskohradišťska, CREDO.

Skupina Credo byla založena o prázdninách roku 1996. Toto nové seskupení vzniklo poté, co opustil sólový zpěvák, klávesista Honza Jagoš a bubeník Vlastik Potomák známou kapelu Generace. Spoluzakladatelé Creda byli bývalí členové skupiny Čmeláci, kytarista Jarda Ševeček, další kytarista Radim Brňák a baskytarista Pavel Hodonský.

Již od začátku to Credo rozjelo na plný plyn. Hráli vlastní i přejaté bigbítové hitovky, například: Já se s tebou rozcházím, Noční můra, Blouznění, Sen, který se zdál atd. Tento repertoár fanoušci již dobře znali. Návštěvnost jejich vystoupení se pomalu zvyšovala, což klukům dodávalo odvahu a chut´ hrát víc a víc. Srdce fanoušků si získali brzy.

První zlom nastal, když odešel kytarista Jarda Ševeček. Za Jardu se brzy našla náhrada, skvělý kytarista, pláštěnkář a bandážista Honza Jiříček. Po Jardovi odchází také Pavel Hodonský, místo něj přichází Pavel Šilhavík baskytarista z Generací a přivádí s sebou zpěváka Jirku Strážnického. Jirka ale záhy odchází do skupiny Scarlett. V té době se s Credem rozloučil i kytarista Radim Brňák.

V únoru 1997 skupina nahrála v Amatérském Studiu Garáž pod vedením Tondy Janů v Uherském Brodě svůj debut s názvem Credo I. Tenkrát ještě na kazetě, jsou pouze vlastní písničky skupiny, proto si posluchač může udělat o jejich tvorbě jasný obraz. Křest CD se uskutečnil v Uherském Hradišti. Kmotrem byl zpěvák Aleš Brichta.

V září 1997 odešel zvukař Honza Ksiaszkievicz. Na jeho místo nastoupil zvukový mág a sympatický člověk Jan Blizňák z Holešova. Credo vsadilo na dobrou kartu.

Po více než roce působnosti jako sólový kytarista ve skupině Credo odešel bandážista, pláštěnkář a skořápkář Honza Jiříček. Na jeho poslední vystoupení jste mohli přijet 13. Března do Moravského Písku. Celou zábavu odehrál skvěle, tak jako vždy a na závěr se rozloučil svou vlastní písničkou „Nedůvěřivá“. Skupina se rozhodla po odchodu Honzy pro změnu strategie. Vyměnili jednoho kytaristu za dva a zvolili jiný repertoár.

Poprvé se v nové sestavě představili 20. března v Březolupech, kde hráli společně se skupinou Wayn. Jako noví kytaristé se představili Ivoš Ledabyl a Simon Rapant. Vše nasvědčovalo tomu, že to nějakou dobu vydrží. Simon se ale rozhodl po dvou měsících odejít. Nahradil ho Radim Brňák.

5. 7. 1998 v Mistřicích se s CREDEM rozloučil zvukař Honza Blizňák. Nahradil ho bývalý kytarista Creda Jara Ševeček.

Poslední bigbít se konal v roce 2001 v září v Mistřicích se skupinou Kern.

V roce 2007, v sestavě Honza Jagoš, Honza Jiřícek, Pavel Šilhavík a Vlastik Potomák, začíná kapela znovu hrát. Po několika odehraných zábavách ale Honza Jagoš odchází do Generací a kapela už zřejmě navždy odchází do bigbítového nebe.

Honza Jiříček nyní hraje ve VARNING VISION, Pavel Šilhavík má V.S.P. a Honza nadále působí v GENERACÍCH.

Galerie


Ohodnoťte článek

Článek byl hodnocen: , průměrné hodnocení: 10.00 z 10

Poslechni si

Přihlašte se k odběru novinek