V dnešní době je nejtěžší se vůbec rockovou hudbou prosadit! říká zpěvák Grufík

Na bigbítové scéně se před půl rokem znenadání objevila nová kapela s příznačným názvem BIGBITY rock. Mladí hudebníci z okolí Kyjova, kteří mají v repertoáru prozatím tři desítky starých zábavových songů. "Do konce roku budeme schopni zahrát celý večer," slibuje manažer Martin Chamraďa a dodává: "Také pracujeme pomalu na vlastní tvorbě."

Právě on na jaře kapelu založil s baskytaristkou Simonou Klimkovou, která do té doby znala nástroj pouze z plakátů. "Podali jsme si inzerát na post kytaristy a přihlásil se Martin Bílek," vzpomíná jediná hudebnice v kapele. S Martinem do kapely přišel i mladý a energický zpěvák Hynek Grufík. Pro něj i bubeníka, řidiče autobusu Davida Hanzala, to byly první štace před publikem. Posledním kamínkem do mozaiky se stal benjamínek, teprve čtrnáctiletý klávesák Kryštof Andráš.

Jak rychle se kostelecká skupina vylíhla, tak rychle prchala i za fanoušky. Tři zkoušky a následovalo první vystoupení v této sestavě! O prázdninách řady rozšířil ještě druhý kytarista Michal Luža, zase tři zkoušky a hurá před publikum na bramboriadě!

BIGBITY rock doposud hráli především na festivalech. S odchodem léta se stěhují do kulturáků. Nejbližší vystoupení je čeká v sobotu 15. října v sokolovně v Napajedlech. Budou s Ludkem Struhařem z Motorbandu, kytaristou Janem Hartigem z kapely Black Horses nebo zpěvákem kapel Imperium a Clera Radkem Bartošem jedním z hlavních hostů kapely Ranvej, která po šesti letech zažívá svůj comeback. Součástí večera je bohatý košt piv.

Hynku, je pravda, že BIGBITY rock jsou tvojí první kapelou?

Jak se to vezme. Úplně první kapelu jsme založili před šesti lety, jmenovala se Hairspray. Tehdy ji se mnou zakládal nynější sólový kytarista Bigbíty rock Martin Bílek. Bohužel jsme nenašli hudebníky stejně zapálené do hudby osmdesátých let, a tak se kapela nikdy nedostala na pódium. Když přišla nabídka zpívat v začínající kapele Bigbíty rock, neváhal jsem ani vteřinu.

Jaké to je, skočit do toho po hlavě?

Popravdě jsem vůbec nevěděl, do čeho jdu, hned ze začátku se to rozjelo rychlým tempem, což mě hodně překvapilo, samozřejmě příjemně, nečekal jsem, že se za tak krátkou dobu sehrajeme a bude o nás takový zájem. Když něco začnu, dělám to naplno, takže jsem do toho skočil opravdu rovnou po hlavě. (smích)

Co nebo kdo tě přivedl ke zpěvu?

Pocházím z hudební rodiny. Taťka hraje na trumpetu, sestra hraje na housle, druhá sestra na housle a cimbál a dokonce zpívá v dechovce. Já jsem taková černá ovce rodiny, která se trhla od folkloru a dala se na cestu rocku. Nicméně ke zpěvu mě přivedla maminka, která si se mnou před usínáním vždy zpívala, když jsem byl malý.

Jaké jsou tvoje hudební vzory?

Těch je hned několik, převážně mě táhnou 80. léta. Největší idol a vzor je určitě Bon Jovi.

Umíš hrát i na nějaký nástroj?

Zkoušel jsem se učit na kytaru, ale rychle jsem to vzdal. (smích) Obdivuji kytaristy, ale můj prostor je kolem mikrofonu a jelikož jsem živel, tak si neumím sám sebe představit s mikrofonem a kytarou.

Jste kapela mladá i věkem. Věkový průměr kazí jen klávesák, je mu 14 let. Nejste spíše "školní" kapelou?

(smích) Školní kapelou určitě ne. A Kryštof, náš klávesák, ten věkový průměr spíš vylepšuje. (smích) Jsme věkově rozmanitá kapela, to souhlasí, ale rozumíme si, jako bysme byli sourozenci. Sedli jsme si jak po hudební, tak po osobní stránce.

Jak se na váš koníček dívají rodiče?

Naše rodina žije hudbou, takže byť je to jiný žánr, tak jsou rádi, že mám pro hudbu zápal.

Co je podle tebe na rockové cestě nejtěžší?

Dostat tuto otázku někdy v roce 1984, tak vím odpověď hned. A to je mi 26 let. (smích) V dnešní době je nejtěžší se vůbec rockovou hudbou prosadit.

Za jakým hudebním cílem míříš?

Když to vezmu jako s kapelou Bigbíty rock, tak bysme chtěli být co možná nejlepší na našem okrese. Ale moje osobní cíle jsou jiné, chtěl bych dělat vlastní tvorbu a s ní se dostat co nejdál. Tak či onak, chci hrát hlavně pro lidi, to mě baví úplně nejvíc, takže cíl je hrát pro lidi, bez nich by mě to rozhodně nebavilo.

Které písničky se ti nejlépe zpívají?

Ty, co složím sám. (smích) Kdejaká písnička mně nesedí. Musím si písničky hodně vybírat, protože ne každá je mi šitá na míru.

Jak bys charakterizoval vaši kapelu?

Jedním slovem "blázni". Na to, že jsme vesměs všichni začátečníci, tak si to na pódiu užíváme všichni naplno! Což je taky naše motto - Naplno žít! Dáváme tomu 100 % a myslím, že ta energie jde vidět.

Čím je podle tebe jiná než ostatní bigbítovky?

Hrajeme muziku pro všechy generace, od osmdesátých let po současnou populární muziku. Ale hlavně se snažíme do každé písničky dát něco svého. Taky pracujeme na vlastní tvorbě, což mě hodně baví a myslím, že se fanoušci mají na co těšit.

Proč by si rockeři neměli nechat ujít vystoupení právě kapely BIGBITY rock?

Myslím si, že naše muzika je jako stvořená na sobotní večerní zábavu. A že si ji užijí jak staří, tak mladí rockeři a bigbíťáci. Jak jsem říkal, snažíme se žít, hrát a zpívat naplno. A doufáme, že se vás pokaždé sejde co možná největší počet a večer bude stát za to!


Ohodnoťte článek

Článek byl hodnocen: , průměrné hodnocení: 10.00 z 10

Poslechni si

Přihlašte se k odběru novinek